Vi söker lärare till vår nya utbildning till kyrkogårdsvaktmästare

Oskarshamns Folkhögskola söker en eller flera lärare till vår nya utbildning till kyrkogårdsvaktmästare. Du behöver ha god trädgårdskunskap och/eller kunskap om fastighetsskötsel samt gilla att undervisa. 

Utbildningserfarenhet/pedagogisk utbildning är meriterande. Vilken tjänstgöringsgrad vi kan erbjuda beror på din kunskapsbredd och erfarenhet. Beskrivningen av kursens innehåll visar vilka kunskaper som krävs av de lärare som ska hålla i undervisningen.

Så här ser kursinnehållet ut:

 • Kyrkogårdsflora och ekosystem
 • Trädkunskap och trädhantering
 • Jordens kemi
 • Stensättning
 • Praktisk kyrkogårdsplanering
 • Säkerhet och ergonomi
 • Praktisk kurs: grävning, röjning och snöröjning
 • Vaktmästarkunskap, inomhus
 • Materialhantering: textil, trä och metall
 • Begravningskunskap
 • Kremationskunskap
 • Fastighetsskötsel
 • Krisbemötande
 • Regelverk för begravning och kulturvård
 • Gravtraditioner och livsåskådningar
 • Kyrkans uppdrag och organisation
 • Praktik: Förutom den löpande praktiska och teoretiska undervisningen ingår en särskild praktik på sammanlagt 6 veckor ute på kyrkogård.
 • Möjlighet finns att komplettera med tillägg i form av externa kurser för motorsågskörkort och praktisk gravgrävning. Dessa ligger utanför kursplanen.

ETT-ÅRIG UTBILDNING

Utbildningen till kyrkogårdsvaktmästare är ett-årig och utformad för att leda direkt ut i yrkeslivet. Utbildningen genomförs i nära samarbete med kyrkogårdsförvaltningen i Oskarshamns församling och Växjö stift. Undervisningen är förlagd till folkhögskolans lokaler och inom kyrkogårdsförvaltningen.

Utbildningen består av en rad delkurser över ett år, totalt 40 veckor, med moment som förbereder för anställning som kyrkogårdsvaktmästare. Vi ser gärna att du som söker vill vara aktiv i att utveckla den här nya utbildningen.

CENTRALA OSKARSHAMN

Oskarshamns Folkhögskola ligger vackert på en höjd med utsikt över Oskarshamns centrala delar och över hamninloppet. Förutom folkhögskolan, med Växjö stift som huvudman, består verksamheten av en konferensanläggning, en restaurang, ett internatboende samt ett vandrarhem. Läs mer på vår hemsida.

TILLTRÄDE I AUGUSTI

Tillträdesdag: 10/8 2020 eller enligt överenskommelse.

Anställningsform enligt överenskommelse.

Kontaktperson:
Henrik Jardbring, rektor
henrik.jardbring.osk@folkbildning.net
0491-768101

Sök jobbet senast: 2020-04-12

Ange referens ”Lärartjänst”

Ansökan med personligt brev och CV mejlas till: henrik.jardbring.osk@folkbildning.net

Löpande rekrytering, vilket innebär att intervjuer kan komma att påbörjas innan ansökningstiden gått ut.

Vi undanber oss förfrågningar om annonsering av tjänsten.