Nya starter i arabiska för nybörjare

Nu är ansökan öppen för vårterminens nybörjarkurser i arabiska. Kursen är till för dig som vill kunna uttrycka dig på arabiska och förstå enkel arabiska. Det kan vara att kunna presentera sig eller att kunna fråga om vägen.

Under höstterminen går 22 personer på vår nystartade kurs i enkel vardagsarabiska. Alla som sökte kom inte med så inför vårterminen erbjuder vi två kurser, en på tisdagskvällar och en på torsdagskvällar. Kursen ska ge dig kunskaper i arabiska motsvarande nivå A1 enligt Europarådets referensram för språk. Det krävs inga förkunskaper.

16 TILLFÄLLEN

Lärare på kursen är Anas Awad, som har arabiska som modersmål och samtidigt talar flytande svenska. Han har arbetat som lärare på Oskarshamns Folkhögskola under flera år. Arabiskakursen ges här på skolan. Vårterminen omfattar 16 tillfällen från och med vecka 3. Läs mer och anmäl dig här: Arabiska för nybörjare

Om en kurs får för få deltagare kan den komma att ställas in.

2019-10-23T13:14:43+01:0023 oktober, 2019|