Allmän kurs – grund2020-01-17T09:01:57+01:00

ALLMÄN KURS – GRUND

På Allmän kurs grund gör du färdigt din grundskoleutbildning. Här kan man starta på olika nivåer beroende på hur länge man studerat tidigare. Varje deltagare har en mentor som hjälper till med studieplanering och följer upp hur det går.

Ämnena på grundnivå är svenska, samhällskunskap, engelska, matematik och samhällsorientering (SO). Utöver det har alla ämnet hälsa en lektion i veckan och tid för läsning och grundläggande datakunskap i schemat.  

EXTRA HJÄLP

Hos oss sker studierna i en lugn miljö och i små grupper. Vi har en lärarassistent som kan ge extra hjälp och även en kurator som kan ge stöd för att få studiegången att fungera. Skolan anordnar regelbundet olika aktiviteter som temadagar, utflykter och studiebesök.

ANSÖK HÄR

Sista ansökningsdatum för höstterminen 2020: 15/5 2020

Hör av dig om du undrar något eller vill göra ett studiebesök hos oss. Vi tar gärna emot dig för samtal och rundvandring på skolan. Om du vill kan du även följa undervisningen under någon eller några dagar.

Maria Bergqvist 
Utbildningsledare
0491- 76 81 08, 072-540 11 62
maria.bergqvist.osk@folkbildning.net