Anpassade antagningsprov inför ht 2020

Antagningsproven till musikutbildningarna kommer att genomföras utan fysiska möten. Inspelad film blir det viktigaste inslaget.

Med anledning av coronaviruset ändrar vi rutinerna för antagningsproven till musikutbildningarna denna vår. Eftersom läget ändras hela tiden och ingen vet hur det kommer att fortskrida så har vi beslutat att genomföra alla antagningsprov till musiklinjen och kyrkomusikerutbildningen med hjälp av film. När du har skickat in din ansökan får du instruktioner om hur du ska gå tillväga.

Undantag från varianten med film gäller dig som söker till distansutbildningen till kyrkomusiker. De antagningsproven har flyttas fram till den 2 juni då de genomförs här på plats. Datumet är preliminärt och kan komma att flyttas fram ytterligare.