ADMINISTRATION

Karin Nyström
Karin Nyström
Tf rektor
0491-76 81 01

karin.nystrom@ofhsk.se

Lotta Lindqvist
Lotta Lindqvist
Biträdande rektor
0491-76 81 03, 073-022 80 21

lotta.lindqvist@ofhsk.se

Moa Gunnebrant
Moa Gunnebrant
Ekonomiansvarig
0491-76 81 25

moa.gunnebrant@ofhsk.se

Bodil Johansson
Bodil Johansson
Konferens- och bokningsansvarig, samt ansvarig för internat
0491-76 81 05, 070-261 80 82

bodil.johansson@ofhsk.se

Ann Sundkvist
Ann Sundkvist
Skoladministratör
0491-76 81 17, 073-062 14 93

ann.sundkvist@ofhsk.se

Marina Lundahl
Marina Lundahl
Skolkurator
0491-76 81 07, 073-062 36 44

marina.lundahl@ofhsk.se

ALLMÄN KURS, UNDERSKÖTERSKEUTBILDNING & SENIORKURSER

Maria Bergqvist
Maria Bergqvist
Utbildningsledare Allmän kurs, lärare i hälsa, psykologi & samhällskunskap
0491-76 81 08, 072-540 11 62

maria.bergqvist@ofhsk.se

Renata Otto
Renata Otto
Lärare i matematik & naturkunskap. Specialpedagog
0491-76 81 02

renata.otto@ofhsk.se

Dicka Brännkärr
Dicka Brännkärr
Lärare i svenska, historia, religion
0491-76 81 02

dicka.brannkar@ofhsk.se

Emma Olsson
Emma Olsson
Lärare i engelska & kommunikation. SYV

emma.olsson@ofhsk.se

Martin Westerlund
Martin Westerlund
Lärarassistent

martin.westerlund.adler@ofhsk.se

Gudrun Arvidsson
Gudrun Arvidsson
Lärare i vårdämnen

gudrun.arvidsson@ofhsk.se

Åsa Högö
Åsa Högö
Lärare i vårdämnen

asa.hogo@ofhsk.se

Blanka Kusova Westman
Blanka Kusova Westman
Lärare svenska
0491-76 81 02

blanka.kusova.westman@ofhsk.se

Cecilia Myrén
Cecilia Myrén
Lärare i samhällskunskap

cecilia.myren@ofhsk.se

SENIORKURS

Ingela Johnzon
Ingela Johnzon
Lärare & kursledare seniorkurs

ÖVRIGA LÄRARE SENIORKURS

Torbjörn Helmner

Anette Bard Berglund

STUDIEMOTIVERANDE FOLKHÖGSKOLEKURS (SMF)

Kais Mawed
Kais Mawed
Kursledare och lärare SMF
0491-76 81 02

kais.mawed@ofhsk.se

Cecilia Myrén
Cecilia Myrén
Lärare i svenska & samhällskunskap

cecilia.myren@ofhsk.se

LÄRARE KYRKANS GRUNDKURS

Anna-Karin Kullenbert
Anna-Karin Kullenbert
Lärare på Kyrkans grundkurs

Jonas Ivarsson
Jonas Ivarsson
Skolpräst, lärare på Kyrkans grundkurs
0491-76 81 10, 072-744 42 09

jonas.ivarsson@ofhsk.se

LÄRARE MUSIK

Karin Öhman
Karin Öhman
Utbildningsledare kyrkomusik och musiklinje
Lärare i orgel, gehör, barnkörsmetodik och brukspiano.
0491-76 81 11, 073-061 79 67

karin.ohman@ofhsk.se

Robert Öhman
Robert Öhman
Kursansvarig kyrkomusikerutbildningen
Undervisar i orgel, orgelkunskap, undervisningsmetodik, musiklära och liturgisk sång
0491-76 81 27

robert.ohman@ofhsk.se

Olof Lövmo
Olof Lövmo
Kursansvarig Musiklinjen
Undervisar i afropiano, brukspiano, gehör, musikteori och afroensemble
0491-76 81 20, 073-061 85 34

olof.lovmo@ofhsk.se

Björn Vidar Ulvedalen
Björn Vidar Ulvedalen
Lärare orgel

bjorn.ulvedalen@ofhsk.se

Eric Lammers
Eric Lammers
Lärare klassisk gitarr m.m.
076-320 15 17

eric.lammers@ofhsk.se

Cecilia Alrikson
Cecilia Alrikson
Lärare Klassisk sång
Undervisar i klassisk sång, vokalensemble, kör och gehör.
Telefon: 0491-76 81 27, 070-744 17 57

cecilia.alrikson@ofhsk.se

David Unger
David Unger
Lärare komposition och klassisk sång m.m.
072-523 55 18

david.unger@ofhsk.se

Natalja Shakova
Natalja Shakova
Lärare klassisk piano m.m.

natalja.shakova@ofhsk.se

Vlado Markovic
Vlado Markovic
Lärare bas m.m.

vlado.markovic@ofhsk.se

Adam Ross
Adam Ross
Lärare trummor
Arbetar som frilansande musiker med utgångspunkt från Göteborg
Krister Palmqvist
Krister Palmqvist
 Lärare elgitarr
Jonas Svensson
Jonas Svensson
Lärare på pianoteknikerutbildningen
Matilda Jusmo
Matilda Jusmo
Lärare på pianoteknikerutbildningen
Torbjörn Westman
Torbjörn Westman
Lärare violin
Han undervisar även i violin på Oscarsgymnasiet och har även varit lärare vid Edvard Said National Conservatory of Music i Jerusalem och Betlehem.
0491-106 91
Ulla Raukola
Ulla Raukola
Lärare viola
Katarina Malmberg
Katarina Malmberg
Lärare cello
Dalius Dambrauskas
Dalius Dambrauskas
Lärare jazztrumpet
072-022 09 83
Maria Shaik
Maria Shaik
Lärare klassisk trumpet
Eric Bulmer
Eric Bulmer
Lärare klassisk klarinett
Stina Brockman
Stina Brockman
Lärare tvärflöjt

ÖVRIGA LÄRARE MUSIK

Leif Camnerin, lärare klassisk trombon, valthorn och tuba

Carl-Henrik Fernandi, lärare saxofon
carl-henrik@fernandi.se

Mattias Jacobsson, lärare trombon
mattias.jacobsson@edu.hultsfred.se

RESTAURANG & CATERING

Joakim Skärkarl
Joakim Skärkarl
Restaurang och catering
Telefon: 0491-76 81 28

joakim.skarkarl@ofhsk.se

Eva Petersson
Eva Petersson
Kök
Telefon: 0491-76 81 23

eva.petersson@ofhsk.se

Linda Svensson
Linda Svensson
Kök
Telefon: 0491-76 81 23

linda.svensson@ofhsk.se

Martina Åstrand
Martina Åstrand
Kök
Telefon: 0491-76 81 23

martina.astrand@ofhsk.se

VAKTMÄSTARE & SERVICE

Jimmie Wik
Jimmie Wik
Vaktmästare
Telefon: 070-267 29 08

jimmie.wik@ofhsk.se

Jonas Persson
Jonas Persson
Vaktmästare
Telefon: 0491-76 81 18

jonas.persson@ofhsk.se

Karoline Eklöv
Karoline Eklöv
Ansvarig lokalvård
Telefon: 0491-76 81 22,
070-261 60 31

karoline.eklov@ofhsk.se

Caroline Lindberg
Caroline Lindberg
Lokalvårdare

caroline.lindberg@ofhsk.se

Mikaela Andersson
Mikaela Andersson
Lokalvårdare

mikaela.andersson@ofhsk.se