Överbliven mat från restaurang Tuppen går till matlådor åt behövande

Restaurang Tuppen och föreningsdrivna Hela människan har sedan i maj ett samarbete som ger lagad mat till utsatta i Oskarshamn. Idag uppmärksammas arbetet i Oskarshamnstidningen.

Det är mat som blir över från luncherna, det som blivit kvar i köket och aldrig gått ut till servering, som Tuppen ger vidare till Hela människan och deras verksamhet för behövande. Hela människan har ett godkänt kök där de färdigställer och paketerar matlådor. Det som kommer från Tuppen är inte färdiga måltider utan kött eller fisk kan till exempel behöva kompletteras med ris eller potatis.

– Det känns bra att den mat som blir över kommer till nytta, säger kökschef Joakim Skärkarl.

SOCIALT ARBETE

Hela människan bedriver socialt arbete på många platser i landet. Verksamheten består av ett nätverk av ideella föreningar som är knutna till rörelsen via samverkansavtal. Varje förening är självständig men man följer gemensamma riktlinjer.