På jakt efter jobb? Vi söker en ekonomiansvarig

Vill du arbeta i en bred ekonomroll där allt från fakturering till årsredovisning och olika analyser ingår? Stor självständighet och ett nära samarbete med skolans ledning och styrelse präglar arbetet. Tillträdesdag snarast eller efter överenskommelse.

ARBETSUPPGIFTER

Du ansvarar för löpande bokföring, kund- och leverantörsreskontra, budget- och bokslutsarbete, löner och andra förekommande arbetsuppgifter inom ekonomi. Du arbetar också med vissa uppgifter inom HR-området, i samarbete med rektor och biträdande rektor.

ERFARENHET/UTBILDNING

Vi fäster stor vikt vid dina personliga egenskaper. Du ska vara engagerad, självständig och samtidigt en god lagspelare. Hos oss sitter du mitt bland deltagare och konferensgäster och får dagligen frågor av olika slag.

Du har eftergymnasial utbildning inom ekonomi eller motsvarande praktiskt erfarenhet, samt erfarenhet från arbete med lönehantering, redovisning och budget/bokslut.

Det är en merit om du även har kunskap och erfarenhet inom HR-området.

ANSÖKAN

Sista ansökningsdag: 6/3

Ansökan med personligt brev och CV mejlas till tf rektor Lotta Lindqvist: lotta.lindqvist.osk@folkbildning.net

Märk ansökan ”Ekonom”

Vid frågor om tjänsten ring Lotta på tel. 0491-76 81 03 eller 073-022 80 21.

Vi går igenom ansökningarna löpande och kan komma att kalla sökande till intervju innan ansökningstiden gått ut.

Provanställning kan komma att tillämpas.