Prova på-dag på musikutbildningarna

På våra musikutbildningar kan du utveckla ditt intresse för musik, förbereda dig för musikhögskola eller skaffa yrkesexamen som kantor. Den 19 oktober kan du prova på att gå en dag på Oskarshamns Folkhögskola. Samma dag har skolan andra aktiviteter igång.

Det här är vad som ingår under prova på-dagen:

• Individuell lektion på ditt huvudinstrument

• Ensemble inom din genre

• Körsång

• Musikteori, gehör och musikreflektion

• Konserter

Du får lära känna skolan, träffa lärare och nuvarande kursdeltagare. Du får också information om hur antagningsproven går till. I särskilda fall kan du även göra ditt prov på plats.

KOSTNAD OCH MÖJLIGHET TILL BOENDE

Dagen är kostnadsfri och skolan bjuder på lunch och fika. För dig som inte kan resa till eller från skolan på själva kursdagen finns möjlighet till övernattning på skolan mellan fredag och lördag i flerbäddsrum med frukost för 200 kronor per natt. Ta med sänglinne och handduk. Boendet bokas via hemsidan och heter Logi Tuppen. Ange ”Prova på-dag” för rätt pris. Om du behöver hjälp med bokningen kan du ringa Karoline Eklöv på 0491-768 122. Boende bokas senast 11/10

Om du ändrar dig, avboka senast 17/10 för att inte behöva betala för rummet. Välkommen!

Välkommen att kontakta oss!

Karin Öhman, utbildningsansvarig för musiklinjen och kyrkomusikerutbildningen

Tel: 0491-768 811

karin.ohman.osk@folkbildning.net

Anmäl dig HÄR