BESKRIVNING AV ANTAGNINGSPROV

JAZZINRIKTNING

Spelprov
Du ska spela två stycken på ditt huvudinstrument. Ett stycke väljer du helt själv och det andra väljer du bland de nedan angivna obligatoriska låtarna. Gitarrister och pianister förväntas spela melodi, kompa och improvisera. Basister och trummisar förväntas kompa och improvisera. Blåsare förväntas spela melodi och improvisera. Sångare förväntas sjunga melodi, att improvisera är valfritt.

FÖR INSTRUMENTALISTER

 • All Blues
 • Footprints
 • Blue In Green
 • Scrapple From The Apple
 • Blue Bossa
 • Autumn Leaves

FÖR ER SOM SÖKER JAZZSÅNG

 • Trubbel
 • Sunny
 • That Old Feeling
 • Angel Eyes
 • Bluesette

För sångare är tonarterna valfria. Se dock till att du har noter transponerade till rätt tonart för kompet. Efter att ansökningstiden gått ut skickar vi också ut noter på sånglåtarna. Du ska själv skicka in noter på din egen valda låt. Gör detta i så god tid som möjligt! Under provet kommer du att bli kompad av deltagare från musiklinjen. Du kommer att ha möjlighet att repetera dina låtar tillsammans med kompet innan provet genomförs.

Teori- och gehörsprov
Du får göra ett teori- och gehörstest. Detta prov är huvudsakligen till för att vi ska kunna nivåindela de som blir antagna. Vi fäster alltså inte så stor vikt vid ditt resultat på detta prov när vi beslutar om antagning.

Samtal
Vi har ett kort samtal om dina tankar och mål kring framtida musikstudier.

SÅNG I OLIKA GENRER

Sångprov
Du ska sjunga två valfria sånger från olika genrer. Vill du ha komp skall du skicka in noter i god tid innan du ska göra ditt prov.

Teori- och gehörsprov
Du får göra ett teori- och gehörstest. Detta prov är huvudsakligen till för att vi ska kunna nivåindela de som blir antagna. Vi fäster alltså inte så stor vikt vid ditt resultat på detta prov när vi beslutar om antagning.

Samtal
Vi har ett kort samtal om dina tankar och mål kring framtida musikstudier.

INRIKTNING KLASSISK MUSIK

Spelprov
Du ska spela två stycken från olika epoker på ditt huvudinstrument. Vill du ha komp skall du skicka in noter i god tid innan du ska göra ditt prov.

Teori- och gehörsprov
Du får göra ett teori- och gehörstest. Detta prov är huvudsakligen till för att vi ska kunna nivåindela de som blir antagna. Vi fäster alltså inte så stor vikt vid ditt resultat på detta prov när vi beslutar om antagning.

Samtal
Vi har ett kort samtal om dina tankar och mål kring framtida musikstudier.

KOMPOSITION

Arbetsprov
Du skickar in två egna kompositioner, gärna med olika uttryck och karaktär. Du kan välja att byta en av kompositionerna mot ett eget arrangemang av befintligt stycke. Uppgifterna ska skickas in noterade i partiturform. Du skickar dina uppgifter till:

Oskarshamns Folkhögskola
att. David Unger
Axel Munthes Stig 1
57232 Oskarshamn

Teori- och gehörsprov
Du får göra ett teori- och gehörstest. Detta prov är huvudsakligen till för att vi ska kunna nivåindela de som blir antagna. Vi fäster alltså inte så stor vikt vid ditt resultat på detta prov när vi beslutar om antagning.

Samtal
Vi samtalar om dina tankar kring och mål för ditt skapande och hur du ser på ditt komponerande i ett framtida perspektiv.