INRIKTNING GENREBRED SÅNG

På vår genrebreda sånginriktning får du utforska din röst och pröva att sjunga olika musikstilar.

Sånginriktningen riktar sig till dig som är nyfiken på sång inom olika genrer. Vi fokuserar på din röst och teknik inom jazz, gospel, musikal och klassisk sång och utvecklar din musikaliska kreativitet och sceniska beredskap. Du får möjlighet att musicera i både mindre vokalensembler och i större klassisk kör och i afrokör.

RUSTAD ATT SÖKA VIDARE

Med en tydlig musikteoretisk vägledning blir du väl rustad att söka vidare till musikhögskola eller annan vidareutbildning om du vill det. Under utbildningstiden finns det stora möjligheter att delta i konserter, både på och utanför skolan. Utöver ordinarie undervisning ordnas flera intressanta kurser och masterclasses varje läsår.

ÄMNEN

Sånginriktningen ingår i Musiklinjen och många ämnen läser man tillsammans i olika konstellationer. 

Följande ämnen ingår i inriktningen:
• Enskild sånglektion
• Biinstrument brukspiano/gitarr
• Musikteori
• Gehör
• Musikhistoria
• Musikreflektion
• Vokalensemble (Kammarmusik)
• Klassisk kör
• Afrokör
• Ensembleledning
• Sång i grupp (uppspel/scenisk beredskap)

Under utbildningen blir det bland annat även inslag av sångmetodik och drama. Huvudlärare för inriktningen är Cecilia Alrikson.

Karin Öhman
Utbildningsledare för musikutbildningarna
0491-76 81 11, 073-061 79 67
karin.ohman@ofhsk.se

Cecilia Alrikson
Kursansvarig
0491-76 81 03, 073-022 80 21
cecilia.alrikson@ofhsk.se